Įsibėgėjant grilio sezonui, chemijos specialistai primena, kad aplaidžiai naudojant degųjį kepsninių skystį, iškyla pavojus sveikatai ir išauga nelaimingų atsitikimų tikimybė.
Aplinkos apsaugos agentūros Cheminių medžiagų skyriaus vyriausioji specialistė Agnė Janonytė rekomenduoja, prieš naudojant degųjį kepsninių skystį, atidžiai perskaityti produktų etiketes ir išsiaiškinti, kokį pavojų jis sukelia bei kaip jį saugiai naudoti. „Produktų etiketėse pateikiama informacija apie galimą konkrečios cheminės medžiagos ar mišinio pavojų mūsų sveikatai ar aplinkai. Jose taip pat nurodoma, kaip produktą naudoti saugiai, ir kaip elgtis, jeigu produkto poveikį patiriate atsitiktinai. Prieš pradėdami naudoti produktą, perskaitykite etiketę, kad produktą galėtumėte naudoti saugiai ir išvengtumėte žalos sveikatai“, - sako specialistė.
Pasak A. Janonytės, visoje Europos Sąjungoje buvo nustatoma nemažai nelaimingų atsitikimų, kai, nuriję degaus kepsninių skysčio, apsinuodydavo vaikai. „Po atlikto įvertinimo Europos Sąjungos lygiu buvo nustatytos rizikos valdymo priemonės, nes degieji kepsninių skysčiai, ženklinami pavojingumo fraze „H304: Prarijus ir patekus į kvėpavimo takus, gali sukelti mirtį”, kėlė nepriimtiną riziką, susijusią su jų naudojimu“.
Specialistė pasakoja, kad siekiant apsaugoti vartotojus, o ypač vaikus iki 3 metų amžiaus, nuo nelaimingų atsitikimų, degiajam kepsninių skysčiui buvo nustatytas specialus apribojimas. „Visoje Europos Sąjungoje draudžiama gaminti, tiekti rinkai ar naudoti degiuosius kepsninių skysčius, jeigu jie neatitinka šio apribojimo sąlygų. Degiojo kepsninių skysčio gamintojai, importuotojai ir tolesni naudotojai privalo užtikrinti, kad nuo 2010 m. gruodžio 1 d. vartotojams skirtas degusis kepsninių skystis būtų įskaitomai ir nenutrinamai paženklintas užrašu: „Gurkšnelis degiojo kepsninių skysčio plaučius gali pažeisti taip, kad gali kilti grėsmė gyvybei“. Taip pat degieji kepsninių skysčiai, kurie ženklinami pavojingumo fraze H304, turi būti išpilstomi į juodos spalvos nepermatomas talpyklas, kurių talpa ne didesnė, kaip 1 litras“, - pabrėžė Aplinkos apsaugos agentūros Cheminių medžiagų skyriaus vyriausioji specialistė Agnė Janonytė.
Pagrindinės degiųjų kepsninių skysčių naudojimo rekomendacijos vartotojams:
Įvykus nelaimingam atsitikimui, nedelsiant skambinkite Apsinuodijimų informacijos biurui (8 ~5) 236 20 52 arba 112. Apsinuodijimo centro operatoriui nurodykite UFI kodą. UFI – tai iš 16 raidinių ir skaitmeninių ženklų sudarytas kodas (pvz.: UFI: E600-30P1-S00Y-5079), susiejantis informaciją apie produktą, jo paskirtį, sudedamąsias dalis ir toksiškumą. Jis turi būti pateikiamas ant produkto etiketės šalia kitų ženklinimo elementų (pvz.: piktogramų). UFI kodas padės apsinuodijimų centro operatoriui greitai nustatyti, kuriuo produktu apsinuodyta, ir leis iš karto imtis reikiamų pirmosios pagalbos priemonių.
Atnaujinimo data: 2024-05-30
Aktuali informacija pasienio anglies dioksido korekcinio mechanizmo prekių importuotojams
Atliekami oro taršos matavimai Skaidiškėse (Vilniaus raj.)
Nuotolinis renginys „Tręšimo nuotekų dumblu planų rengimo aktualūs klausimai“
Parengta 2023-2024 metų krantų pokyčių stebėsenos Kuršių nerijos jūros pakrantės rezultatų ataskaita
Dar šiemet žvejybos plotų aukcionai persikels į elektroninę erdvę