2025-05-14

Europos cheminių medžiagų agentūra (ECHA) siūlo apriboti šešiavalenčio chromo medžiagų naudojimą

Siekdama apsaugoti žmonių sveikatąEuropos cheminių medžiagų agentūra (toliau – ECHA) teikia pasiūlymą dėl tam tikrų šešiavalenčio chromo, Cr (VI), medžiagų apribojimo visoje Europos Sąjungoje. Tikslas – sumažinti šių kancerogeninių cheminių medžiagų žalingą poveikį tiek darbuotojams, tiek visuomenei.

2023 m. rugsėjo mėn. Europos Komisija paprašė ECHA parengti REACH apribojimo pasiūlymą dėl tam tikrų Cr(VI) medžiagų, kurios šiuo metu yra įtrauktos į REACH autorizacijos sąrašą. Perėjimas nuo autorizacijos prie apribojimo siekia laiku ir veiksmingai valdyti žmonėms ir aplinkai kylančią riziką, kartu užtikrinant tinkamą vidaus rinkos veikimą.

2025 m. balandžio 29 d. Europos Komisijos prašymu ECHA įvertino tam tikrų Cr (VI) medžiagų keliamą riziką darbuotojams ir visuomenei, taip pat galimą apribojimų socialinį ir ekonominį poveikį. ECHA padarė išvadą, kad apribojimas ES mastu yra pagrįstas, nes Cr (VI) medžiagos yra vienos iš stipriausių darbo vietoje esančių kancerogenų ir kelia rimtą pavojų darbuotojų sveikatai. Žmonės, gyvenantys netoli pramonės objektų, išleidžiančių šias medžiagas į aplinką, taip pat rizikuoja susirgti plaučių ir žarnyno vėžiu.

ECHA siūlo uždrausti Cr(VI) medžiagas, išskyrus šias naudojimo kategorijas, kai jos atitinka nustatytas darbuotojų poveikio ir aplinkos teršalų išmetimo ribas:

  • Mišinių ruošimas
  • Galvanizavimas ant plastikinio pagrindo
  • Galvanizavimas ant metalinio pagrindo
  • Gruntų ir kitų suspensijų naudojimas
  • Kitas paviršiaus apdorojimas
  • Funkciniai priedai / pagalbinės technologijos

Apribojimas galėtų padėti išvengti iki 17 tonų Cr(VI) išleidimo į aplinką.

ECHA planuoja surengti internetinę informacinę sesiją, kurios metu bus paaiškintas apribojimų procesas ir padės suinteresuotosioms šalims dalyvauti konsultacijose. Visos suinteresuotosios šalys turės galimybę pateikti informaciją, pagrįstą patikimais įrodymais, per šešių mėnesių konsultacijas, kurios turėtų prasidėti 2025 m. birželio 18 d.

ECHA moksliniai Rizikos vertinimo ir Socialinės bei ekonominės analizės komitetai įvertins apribojimo pasiūlymą. Savo vertinime jie atsižvelgs į konsultacijų metu gautus mokslinius įrodymus. Europos Komisija kartu su 27 ES valstybėmis narėmis priims sprendimą dėl apribojimo ir jo sąlygų, remdamasi ECHA pasiūlymu ir komitetų nuomone.