2024-12-16

Įsigaliojo švino PVC gaminiuose tiekimo rinkai ir naudojimo apribojimas

Pagal Komisijos reglamentą (ES) 2023/923 nuo 2024 m. lapkričio 29 d. švinas (CAS Nr. 7439–92–1, EB Nr. 231–100–4) ir jo junginiai negali būti tiekiami rinkai ar naudojami iš vinilchlorido (PVC) polimerų ar kopolimerų pagamintuose gaminiuose, jei švino koncentracija yra lygi arba didesnė nei 0,1 % PVC medžiagos masės. Gaminiams, kurių sudėtyje yra regeneruoto PVC, taikomi pereinamieji laikotarpiai.

Švinas yra toksiška medžiaga, kuri veikia nervų sistemos vystymąsi, sukelia lėtines inkstų ligas ir neigiamai veikia kraujospūdį. Nors poveikio vaikų nervų sistemos vystymuisi ir poveikio inkstams ribinė vertė nenustatyta, pasak Europos maisto saugos tarnybos, dabartinis švino, esančio maiste ir kituose šaltiniuose, poveikis vis dar viršija leidžiamąjį poveikio lygį ir neigiamai veikia vaikų nervų sistemos vystymąsi. Įrodyta, kad dėl iš gaminių, pagamintų iš PVC, kurių sudėtyje yra švino stabilizatorių, per jų gyvavimo ciklą išsiskiriančio švino tiesiogiai ir netiesiogiai didėja švino poveikis žmonėms, todėl buvo priimtas sprendimas apriboti švino tiekimą rinkai arba jo naudojimą gaminiuose, pagamintuose iš PVC.

PVC gaminių, kurių sudėtyje yra švino, visų pirma, statybos produktų, naudojimo laikotarpis yra ilgas – juos galima naudoti ilgiau nei keletą dešimtmečių, po kurių jie tampa atliekomis ir gali būti perdirbami, potencialiai kartu su regeneruotu PVC švino vėl įdedant į gaminius. Nors Europos Sąjungos pramonė savanoriškai palaipsniui nutraukė švino stabilizatorių naudojimą PVC junginiuose ir PVC gaminiuose, nustatyta kad 2016 m. ES 90 % viso apskaičiuoto iš PVC gaminių išsiskyrusio švino kiekio dėl švino stabilizatorių priskiriama importuotiems PVC gaminiams. Šis reglamentas apribos švino naudojimą ir importuojamuose gaminiuose bei perdirbtose medžiagose.