2024-12-06

Kokie reikalavimai taikomi dekoratyvinių ir kvapniųjų žvakių gamintojams ir importuotojams?

Europos Sąjungos (ES) ar Europos ekonominės erdvės (EEE) rinkoje veikiantys žvakių (taip pat ir kvapiųjų vaškų) gamintojams ir importuotojams privaloma atitikti tam tikrų teisės aktų, kuriais siekiama apsaugoti vartotojų sveikatą ir aplinką, reikalavimus. Pagal Reglamentą 1907/2006 (REACH) ir Reglamentą 1272/2008 (CLP) žvakės laikomos cheminiais mišiniais bei mišinio ir gaminio deriniais, todėl joms taikomi šių reglamentų reikalavimai. Supažindiname, ką svarbu žinoti apie šiuos reikalavimus.

CLP REGLAMENTO REIKALAVIMAI 

Žvakių mišinio klasifikavimas

Žvakės daugiausia yra gaminamos iš vaško ir parafino, kurie pagal CLP reglamentą paprastai neklasifikuojami. Vis dėlto dėl spalvos ir aromato į vašką įmaišomos kvapiosios medžiagos ir spalvų priedai, kurie gali būti klasifikuojami kaip pavojingi sveikatai ir/arba aplinkai.

Kvapiosios medžiagos dažnai pasižymi odą jautrinančiomis savybėmis, kai kurios iš jų taip pat gali jautrinti kvėpavimo takus, sukelti alergines reakcijas. Žvakių dažai taip pat gali būti klasifikuojami kaip pavojingi, tačiau jų koncentracija galutiniame žvakių mišinyje paprastai yra labai maža, todėl jie retai yra svarbūs klasifikuojant galutinį mišinį.

Žvakių gamintojai norėdami klasifikuoti mišinį, turi nustatyti jo pavojingumą sveikatai, aplinkai ir fizinį pavojų pagal CLP reglamento kriterijus. Informacija, pagal kurią būtų galima nustatyti galutinio mišinio klasifikaciją, turėtų būti pateikta kvapiųjų medžiagų arba dažų tiekėjų pateiktame saugos duomenų lape (SDL).

Naudinga informacija apie mišinio klasifikavimą pateikiama ECHA svetainėje rasite – čia

Reikalavimai ženklinimui ir pakavimui

Jei žvakių mišinys klasifikuojamas kaip pavojingas arba net kai neklasifikuojamas kaip pavojingas, bet savo sudėtyje turi pavojingų medžiagų (užrašas „Sudėtyje yra (jautrinančios medžiagos pavadinimas“, „Gali sukelti alerginę reakciją“), žvakė turi būti paženklinta ir supakuota pagal CLP reglamento reikalavimus.

Daugiau informacijos apie ženklinimo ir pakavimo reikalavimus rasite – čia 

Pranešimas apsinuodijimų centrams ir UFI kodai

Jei žvakių mišinys klasifikuojamas kaip pavojingas žmonių sveikatai arba pavojingas dėl savo fizinių savybių, apie žvakių mišinį turi būti pateiktas pranešimas apsinuodijimų centrams, o etiketėje - nurodytas UFI kodas. Pranešimus privalo teikti importuotojai ir tolesni naudotojai, tiekiantys rinkai mišinius, kurie skirti vartotojams, taip pat - profesionaliam ir pramoniniam naudojimui.

Išsamią informaciją ir nurodymus dėl pranešimo apsinuodijimų centrams pateikimo ir UFI kodo galite rasti - čia.

Pranešimas klasifikavimo ir ženklinimo inventoriui

Jei importuojate žvakę, kvepalų mišinį ar bet kokį kitą mišinį ar medžiagą žvakės gamybai, jums gali tekti pateikti pranešimą Klasifikavimo ir ženklinimo inventoriui.

CLP reglamentas reikalauja, kad visi ES rinkoje siūlomų pavojingų cheminių medžiagų ir visų cheminių medžiagų, kurios turi būti registruojamos pagal REACH reglamentą, importuotojai ir gamintojai per vieną mėnesį nuo tų cheminių medžiagų pateikimo rinkai pateiktų ECHA informaciją apie jų klasifikavimą  ir ženklinimą. Pranešimą privaloma pateikti nepriklausomai nuo cheminės medžiagos kiekio.

Daugiau informacijos ir patarimus, kaip pateikti pranešimą, rasite – čia. 

REACH REGLAMENTO REIKALAVIMAI 

SDL pateikimo reikalavimai

Saugos duomenų lapai x yra privalomi visiems pavojingiems mišiniams, pateikiamiems į rinką pramoniniams ir profesionaliems naudotojams. Jeigu žvakių mišinys klasifikuojamas kaip pavojingas arba jame yra pavojingų medžiagų, turite jam parengti SDL, kaip tokią žvakę tiekiate profesionaliam naudojimui, pavyzdžiui, restoranams.

Parduodant žvakes tiesiogiai vartotojams, pateikti SDL jiems nereikia, visa vartotojui reikalinga informacija turi būti nurodyta etiketėje. Jei žvakes tiekiate ne tiesiogiai vartotojui, o tiekimo grandinei, pavyzdžiui, platintojui ar mažmenininkui, turite pateikti SDL, jei toks yra privalomas.

Jeigu žvakei reikia parengti SDL, jis turi būti rengiamas pagal Komisijos reglamentą (ES) 2020/878.

Jeigu reikia sudaryti SDL arba norite patikrinti gautų duomenų teisinę atitiktį, rekomenduojame peržiūrėti SDL rengimo rekomendacijas.

Pranešimas SCIP duomenų bazei

Žvakės yra laikomos mišinio ir gaminio deriniu. Kai gaminio sudėtyje yra labai didelį susirūpinimą keliančios medžiagos, kurių koncentracija viršija 0,1 proc. masės, apie tokį gaminį reikia pranešti SCIP duomenų bazėje. Pavyzdžiui, SCIP duomenų bazei pateikiami pranešimai apie žvakes, kurių dagtyje yra boro rūgšties.

Informaciją apie SCIP pranešimus rasite – čia

REACH registracija 

Žvakių gamintojai yra traktuojami kaip tolesni naudotojai, todėl dažniausiai jiems netaikoma REACH registracijos prievolė. Tačiau jei importuojate pačią cheminę medžiagą arba mišinio sudėtyje esančią cheminę medžiagą iš ES/EEE nepriklausančių šalių, jums gali tekti ją įregistruoti. Pareiga registruoti taikoma importuotojams, kurie per metus importuoja ne mažiau kaip vieną toną cheminės medžiagos, atskiros ir esančios mišinio sudėtyje, išskyrus atvejus, kai cheminei medžiagai taikoma konkreti išimtis pagal REACH reglamentą.

Daugiau apie registraciją rasite – čia.

Žvakėms taikomi standartai

Be atitikties REACH ir CLP reglamentų reikalavimams, žvakės turi atitikti ir tam tikrus kokybės standartus, pavyzdžiui:

I.S. EN 15426 ŽVAKĖS – SUODŽIŲ SUSIDARYMO SPECIFIKACIJOS

I.S. EN 15493 ŽVAKĖS – PRIEŠGAISRINĖS SAUGOS SPECIFIKACIJOS

I.S. EN 15494 ŽVAKĖS – GAMINIŲ SAUGOS ETIKETĖS.

Daugiau informacijos apie reikalavimus žvakėms rasite ECHA parengtame leidinyje.