Nauja švieslentė padeda stebėti į aplinkos orą išmetamų pagrindinių teršalų nacionalinio kiekio mažinimo progresą
Aplinkos būklės analitikos centras parengė naują analitinę švieslentę suteikiančią galimybę analizuoti Lietuvoje į aplinkos orą išmetamų pagrindinių teršalų nacionalinio kiekio mažinimo progresą ir teršalų kiekius, išmetamus iš atskirų ūkinių veiklų. Švieslentei sudaryti naudoti 2005−2022 m. nacionalinės į aplinkos orą išmetamų teršalų apskaitos duomenys.
Nacionaliniai į aplinkos orą išmetamų teršalų kiekio mažinimo (lyginant su 2005 m.) įsipareigojimai visoms Europos Sąjungoms šalims, taip pat ir Lietuvai yra apibrėžti 2016 m. priimtoje Europos Parlamento ir Tarybos direktyvoje (ES) 2016/2284 (toliau – Direktyva), siekiant mažinti neigiamą poveikį žmonių sveikatai bei aplinkai. Direktyvoje nustatyti nacionaliniai išmetamųjų teršalų kiekio mažinimo įsipareigojimai penkiems, labiausiai prie aplinkos oro kokybės blogėjimo ir neigiamo poveikio žmonių sveikatai prisidedantiems teršalams išmetamiems iš visų šaltinių esančių valstybės teritorijoje: sieros dioksidui (SO2), azoto oksidams (NOx), nemetaniniams lakiesiems organiniams junginiams (NMLOJ), amoniakui (NH3) ir smulkiosioms kietosioms dalelėms (KD2,5).
Pagrindinės tendencijos
Daugiamečiai į aplinkos orą išmetamų teršalų apskaitos duomenys rodo, kad visų Direktyvoje reglamentuojamų išmetamų pagrindinių teršalų kiekis turi mažėjimo tendenciją, nepaisant to, ne visų teršalų sumažėję išmetimai atitinka Direktyvoje nustatytus kiekio mažinimo tikslus. Sieros dioksido ir smulkiųjų kietųjų dalelių išmetamo kiekio sumažinimo įsipareigojimai yra įgyvendinti, tačiau azoto oksidų (NOX), nemetaninių lakiųjų organinių junginių (NMLOJ) ir amoniako (NH3) numatyti išmetimų sumažinimų tikslai dar nėra pasiekti – jų kiekiai 2022 metais buvo 9,5−19,2 % didesni už numatytus sumažinimo tikslus (pastaba: pagal Direktyvos reikalavimus, vertinant NOX ir NMLOJ išmetimus, neįtraukiamas iš žemės ūkio veiklų išmetamas šių teršalų kiekis).
Pagrindiniu NOx taršos šaltiniu yra kelių transportas bei viešoji elektros ir šilumos gamyba, NMLOJ − naftos produktų gamyba, stacionariame kuro deginime namų ūkiuose ir dažų vartojimas pramonėje ir namų ūkiuose, NH3 − dirvų tręšimas mineralinėmis azoto trąšomis ir mėšlu bei pieninių galvijų mėšlo tvarkymas tvartuose.
Su švieslente galite susipažinti ČIA.
Atnaujinimo data: 2024-07-30
Oro kokybė Lietuvoje gerėja (09 11, 10 val. duomenys)
Lietuvoje oro užterštumas išlieka padidėjęs (atnaujinti 09 10, 10 val. duomenys)
Dėl karštų orų – fiksuojamas padidėjęs oro užterštumas
Parengta 2023-2024 metų krantų pokyčių stebėsenos Kuršių marių vakarinėje pakrantėje ataskaita