G-ZS5CMN6YJ8G-Z4TGDMWZFK
2024-02-08

Ties Būtinge į jūrą išsiliejus naftai, aplinkosaugininkai tęsia darbus

Vasario 7 dieną, trečiadienį Aplinkos apsaugos departamentas gavo pranešimą iš AB „Orlen Lietuva“, kad prie Būtingės naftos terminalo plūduro, baigiant tanklaivio krovą, į Baltijos jūrą išsiliejo apie 300 litrų naftos. 

Vakar Aplinkos apsaugos departamento Jūros aplinkos apsaugos skyrius pasinaudodamas Lietuvos kariuomenės Karininių oro pajėgų budinčio paieškos ir gelbėjimo sraigtasparnio pagalba atliko pirminę taršos incidento vandenyje žvalgybą iš oro: įvertinti naftos produktų šleifo parametrai ir dreifavimo kryptis. Įvertinus pirminius duomenis, papildomai pasitelkiant gautas Europos jūrinio saugumo agentūros (angl. EMSA CleanSeaNet) palydovines nuotraukas, nustatyta, kad naftos dėmė pasklidusi į pietryčius nuo Būtingės terminalo, teršalų dėmė yra maždaug 9 kilometrų ilgio ir 2 kilometro pločio.  

Įvertinus užfiksuotos dėmės parametrus, pirminiais duomenimis ant vandens paviršiaus yra nuo 1,8 t išsiliejusios naftos. Tikėtina, avarijos metu į aplinką pateko ženkliai didesnis naftos kiekis, nes dalis naftos nuskendo ar išgaravo.   

Vakar Aplinkos apsaugos agentūros specialistai naudodami SEATRACKWEB naftos taršos sklaidos jūroje modelį pateikė prognozę dėl naftos sklidimo taršos trajektorijos. Modeliavimo rezultatai parodė, kad šiandien naftos teršalai pasieks Latvijos teritorinius vandenis. Tą patvirtino ryte atlikta žvalgyba iš oro, kuri parodė, kad naftos dėmės likučiai pasiekė Latvijos teritorinius vandenis.

Aplinkos apsaugos agentūros specialistai pasitelkdami Aplinkos apsaugos departamento Jūros aplinkos apsaugos laivą „Jūrinis“ šiandien paėmė ėminius Latvijos teritorijoje (paviršiuje ir 5 m gylyje) ir Lietuvos teritorijoje dėmės sklidimo trajektorijoje.

Teršalų likvidavimo darbus koordinuoja Lietuvos kariuomenės karinių jūrų pajėgų Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras. Nuo vakar dienos surinkta per 25 m3teršalų (emulsiuoto vandens).

Dėl šio įvykio pradėtas neplaninis įmonės AB „Orlen Lietuva“ patikrinimas, kurio metu bus nustatytas tikslus į aplinką pateikusių teršalų kiekis, tai pat bus vertinamas aplinkai padarytas poveikis ir skaičiuojama žala. 

Aplinkos apsaugos departamentas ir Aplinkos apsaugos agentūra dėl šio atvejo informacija keičiasi ir veiksmus koordinuoja su Latvijos valstybine aplinkos tarnyba.