Atkreipiame dėmesį, kad Tarpvalstybinių atliekų vežimų leidimų išdavimas skaitmenizuotas atsižvelgiant į Aplinkos apsaugos agentūros 2020 m. veiklos prioritetą „Paslaugų ir procesų skaitmeninimas“. Nuo šiol pasirašytus dokumentų komplektus, skirtus kitų šalių kompetentingoms institucijoms, prašome Agentūrai siųsti tik elektroniniu paštu [email protected] Šie dokumentų komplektai siunčiami tik tada, kai visi dokumentai bus suderinti per GPAIS TAV modulį ir pranešimo būsena sistemoje bus „Priimtas“.
Agentūrai pateikta informacija ir pasirašyti dokumentų komplektai, skirti kitų šalių kompetentingoms institucijoms, turi būti tie patys, kurie buvo teikti ir suderinti per GPAIS TAV modulį. Šių dokumentų ir informacijos Agentūra antrą kartą nevertins, ji juos pateiks, kaip reikalauja Reglamentas 1013/2006, kitų šalių kompetentingoms institucijoms, persiunčiant Agentūros žinybine dokumentų apsikeitimo sistema.
Už Agentūrai pateiktų dokumentų kopijų ir informacijos, kuri turi būti pateikta kitų šalių kompetentingoms institucijoms, teisingumą atsako pranešėjas.
Papildomai atkreipiame dėmesį, kad Agentūrai turi būti teikiami garantijos ar lygiaverčio draudimo originalai.
Bendrieji reikalavimai
Tarpvalstybiniam atliekų vežimui Europos Bendrijoje (tranzitu arba be tranzito per trečiąsias šalis), iš Bendrijos į trečiąsias šalis, į Bendriją iš trečiųjų šalių ir iš vienų trečiųjų šalių į kitas tranzitu per Bendriją taikomas 2006 m. birželio 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1013/2006 dėl atliekų vežimo. Konsoliduotą reglamento versiją, kartu su pakeitimais, galima rasti čia. Tarpvalstybiniam atliekų vežimui – priklausomai nuo atliekų pavojingumo, jų tvarkymo būdo, išsiuntimo ir paskirties šalių – taikoma:
- Leidimo procedūra („Išankstinis raštiškas pranešimas ir leidimas“, 4 – 17 str.)
- Supaprastinta procedūra („Bendri informacijos reikalavimai", 18 str.)
- Vežimo draudimas (tam tikrais atvejais atliekų importo į ar eksporto iš Europos Bendrijos atvejais)
Atkreipiame dėmesį, kad norint atliekas įvežti į Lietuvą, atliekų siuntėjas dėl leidimo turi kreiptis į savo šalies, iš kurios bus siunčiamos atliekos, kompetentingą instituciją.
Informacija apie numatytas procedūras konkrečiais atvejais:
- Atliekų vežimas Europos Bendrijoje
- Atliekų eksportas iš Europos Bendrijos
- Atliekų importas į Europos Bendriją
Vadovaujantis Atliekų tvarkymo įstatymo 4 straipsnio 10 dalimi atliekas surenkančios, vežančios įmonės, prekiautojai atliekomis ir tarpininkai šią veiklą gali vykdyti tik įregistruoti į Atliekų tvarkytojų valstybės registrą (toliau – ATVR). Atsižvelgiant į tai, įmonės, vykdančios atliekų surinkimą ir (ar) vežimą (įskaitant įvežimą (importą) ir išvežimą (eksportą)), prekybą atliekomis ir (ar) tarpininkavimą, turi registruotis ATVR. Įmonės ATVR registruojamos Atliekų tvarkytojų valstybės registro nuostatuose ir Atliekų tvarkytojų valstybės registro tvarkymo taisyklėse nustatyta tvarka.
SVARBU! Atliekų importo į Lietuvą draudimas pagal Lietuvos Respublikos Atliekų tvarkymo įstatymo 4 straipsnio 41punktą: Draudžiama įvežti (importuoti) į Lietuvą iš kitų valstybių komunalines ir pavojingąsias atliekas, skirtas šalinti ir (arba) naudoti energijai gauti, ir komunalinių atliekų deginimo proceso likučius (pelenus ir šlakus).
2021-10-21 Atnaujintos plastiko atliekų išvežimo iš ES taisyklės (pagal Reglamentą 2021/1840, kuriuo dėl tam tikrų Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1013/2006 III arba IIIA priede išvardytų naudoti skirtų atliekų eksporto į tam tikras šalis, kurioms netaikomas EBPO sprendimas dėl atliekų tarpvalstybinio vežimo kontrolės, iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 1418/2007)
Atliekų eksporto į Turkiją ribojimai
Naujos plastiko atliekų vežimo taisyklės nuo 2021m. sausio 1d.
Reikalavimai plastiko ir popieriaus atliekų eksportui/importui/tranzitui per Honkongą
Apibendrinta informacija apie tarpvalstybinių atliekų vežimų patikrinimus 2017-2020 m.
Tarpvalstybinių atliekų vežimų modulis GPAIS
Atliekų importas į Europos Bendriją