Konsultacijos dėl švino šaudmenyse, kulkose ir žvejybos reikmenyse

Data

2022 07 15

Įvertinimas
0
svinas.png

Švinas šimtmečius buvo plačiai naudojamas medžioklės, sportinio šaudymo šaudmenims ir žvejybos reikmenims (svareliams, masalams) gaminti. Apskaičiuota, kad kiekvienais metais į ES aplinką pasklinda apie 44 000 tonų švino: 57% dėl sportinio šaudymo, 32% dėl medžioklės ir 11% dėl žvejybos.

 

Nustatyta, kad šaudmenų, žvejybos reikmenų, kurių sudėtyje yra švino, naudojimas sukelia laukinių gyvūnų, pvz.: paukščių, apsinuodijimą.

Švino perteklius turi neigiamą poveikį ir žmogaus sveikatai: pakenkiamos nervų, kraujotakos, kvėpavimo, virškinimo, inkstų ir kitos žmogaus organizmo sistemos. Į žmogaus organizmą švino likučiai gali patekti kartu su sumedžiota žvėriena ar sugauta žuvimi.

 

Jei dabartinis švino naudojimas nebus ribojamas, per ateinančius 20 metų į aplinką bus paskleista apie 876 000 tonų šios medžiagos.

 

Europos cheminių medžiagų agentūra (ECHA) siūlo apriboti švino patekimą į rinką ir naudojimą šaunamuosiuose ginkluose, žvejybos įrankiuose, skirtuose veiklai lauke. Veiklos lauke apima: medžioklę, sportinį šaudymą, kitokį šaudymą lauke, žvejybą. Į apribojimo pasiūlymą nepatenka švino šaudmenų ir šovinių naudojimas kariniais tikslais, policijos, saugumo ir muitinės pajėgose. Švino šaudmenų ir šovinių naudojimas patalpose taip pat neįtraukti į apribojimų taikymo sritį.

 

ECHA pradėjo tikslines konsultacijas dėl Europos maisto saugos tarnybos pateiktų duomenų, kad įvertintų švino naudojimo šaudmenyse keliamą pavojų žmonių sveikatai (vartojant žvėrieną). Susipažinti su dokumentu galite čia.

 

ECHA Socialinės – ekonominės analizės komitetas kviečia atsakyti į konkrečius klausimus dėl šio apribojimo čia.

 

ECHA nuomonę dėl šio apribojimo Europos Komisijai planuoja pateikti 2023 m. pirmajame ketvirtyje.  Europos Komisija ECHA nuomonės pagrindu ruoš REACH reglamento XVII priedo pakeitimo projektą, dėl kurio valstybės narės balsuos REACH komitete. Daugiau informacijos apie apribojimo pasiūlymą čia.