Nuotolinio pilotavimo orlaiviu buvo stebima jūros tarša

Data

2021 08 19

Įvertinimas
0
ejsa.PNG

Europos jūrų saugumo agentūra (EJSA) Lietuvos jūriniuose vandenyse vykdė laivų išmetamųjų dujų į atmosferą stebėjimą panaudojant nuotoliniu būdu pilotuojamą orlaivį. Jos metu buvo apskaičiuojamas Klaipėdos jūrų uoste ir pagrindiniais laivybos keliais praplaukiančių laivų sieros oksidų kiekis jų išmetamosiose dujose, stebimas navigacinis saugumas, jūroje plūduriuojantys apleisti navigaciniai objektai, vykdoma žvejybos ir taršos iš laivų bei iškasto grunto gramzdinimo kontrolė, nustatytos bešeimininkių, iš kitos valstybės srovių atplukdintų navigacinių bujų pozicijos jūros rajone.

Sieros oksidų kiekis laivų emisijose Baltijos jūroje, kuri yra sieros oksidų taršos iš laivų kontrolės rajonas, neturėtų viršyti 0,1 proc. Misijos metu atlikus stebėjimus iš oro paaiškėjo, kad iš 142 laivų net 31 laivo išmetamosiose dujose stebėti leistinų sieros koncentracijų viršijimai – SOx koncentracijos siekė 0,13 proc. 

Taršos stebėjimas truko tris mėnesius, per kuriuos buvo atlikta 113 atskirų orlaivio pakilimų, kuriuos sudarė 275 valandos skrydžių. Iš viso buvo atlikti 243 objektų stebėjimai, įskaitant laivų emisijų stebėjimą, navigacinių bujų pozicijų nustatymą, žvejybos laivų kontrolę, taršos naftos produktais aptikimą. 

Visa informacija realiuoju laiku buvo perduodama apmokytiems specialistams per EJSA nuotolinio pilotavimo orlaivių sistemos duomenų centrą. Išmetamų teršalų matavimų įrašai automatiškai užkoduojami THETIS-EU dalijimosi informacija sistemoje, kurią administruoja EJSA. Sistema taip pat naudojama nurodant uosto inspektoriams laivus, kurie turėtų būti patikrinti. 

Misijai buvo naudojamas „Schiebel CAMCOPTER® S 100“ orlaivis. Tai vertikalaus kilimo ir nusileidimo bepilotis orlaivis, kuriame sumontuoti dujų jutikliai ir fotoaparatai, galintys aprėpti optinius ir infraraudonųjų spindulių spektro diapazonus. 

Misijos metu EJSA bendradarbiavo su Aplinkos ministerija ir Aplinkos apsaugos agentūra bei kitomis valstybės institucijomis. EJSA atstovai po misijos Lietuvoje išreiškė norą ateityje bendradarbiauti su Lietuvos Respublikos institucijomis dėl panašaus pobūdžio projektų įgyvendinimo.