Rugsėjo 16 d. startuos Europos judumo savaitė

Data

2021 09 09

Įvertinimas
0
2021 EMW Banner LT.png

Jau kitą savaitę, rugsėjo 16 d., prasidės didžiausia tvaraus judėjimo kampanija pasaulyje – Europos judumo savaitė, šiemet vyksianti jubiliejinį 20-ąjį kartą. 

Šiemetinė Europos judumo savaitės tema „Saugus ir sveikas tvariai judėdamas“ ir jos šūkis „Judėk tvariai. Išlik sveikas“ pasirinkti prisimenant sunkumus, kuriuos Europa, kaip ir visas pasaulis, patyrė per COVID-19 pandemiją. Šia kampanija siekiama paskatinti visus dalyvius palaikyti fizinę ir psichologinę formą, tyrinėti savo miesto, regiono ar šalies grožį ir rinktis transportą, kuris nekenkia aplinkai ir žmonių sveikatai.

Pavojingų sveikatai oro teršalų koncentraciją Europos miestuose ženkliai didina transportas. Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, Lietuvoje kelių transporto sektorius išmeta 62 proc. viso per metus išmetamo azoto oksidų, 14 proc. anglies monoksido, 23 proc. kietųjų dalelių KD2,5 kiekio. Didžiausios šių teršalų koncentracijos aplinkos ore fiksuojamos šalia intensyvaus eismo gatvių – būtent šiose miestų vietose galimas didžiausias neigiamas poveikis visuomenės sveikatai. Mokslinių tyrimų duomenys rodo, kad ilgą laiką kvėpuojant užterštu oru silpnėja imunitetas, atsparumas virusams, didėja rizika susirgti ne tik kvėpavimo, širdies-kraujagyslių ligomis, bet ir tokiais susirgimais kaip 2 tipo diabetas, nutukimas, uždegiminės ligos, Alzheimerio liga, demencija.

Kenksmingą oro taršos poveikį patvirtina naujausi Pasaulio sveikatos organizacijos tyrimai. Skaičiuojama, kad smulkiųjų dalelių tarša 27 Europos Sąjungos šalyse ir Jungtinėje Karalystėje kasmet tiesiogiai sukelia 376 000 priešlaikinių mirčių, o Lietuvoje – apie 3 tūkst. mirčių. 

Dėl COVID-19 pandemijos sumažėjo transporto srautai ir teršalų išmetimai. 2020 m. kovą Europos miestuose pastebėtas azoto dioksido (NO2) ir smulkiųjų kietųjų dalelių (KD2,5) taršos lygio sumažėjimas. Lietuvoje įsigaliojus judėjimo apribojimams taip pat fiksuotos labai sumažėjusios šių teršalų koncentracijos aplinkos ore. Pernai šalyje oro kokybės rodikliai buvo geresni nei 2019 m. Daugelyje tyrimų vietų sumažėjo kietųjų dalelių KD10 ir KD2,5 koncentracijos, nustatytos mažesnės benzo(a)pireno ir kitų policiklinių aromatinių angliavandenilių, azoto dioksido, ozono, daugelio sunkiųjų metalų vertės. 

Europos judumo savaitės atidarymo renginys vyks rugsėjo 16 d. 12 val. Lukiškių aikštėje, Vilniuje. Europos judumo savaitę vainikuos rugsėjo 22-ąją skelbiama Diena be automobilio, kai žmonės raginami bent tą dieną visiškai nesinaudoti savo automobiliu. 

Europos judumo savaitės koordinatorė Lietuvoje – Aplinkos ministerija.