Tinkamas žaliųjų atliekų tvarkymas rudenį

Data

2021 10 06

Įvertinimas
0
244613102_183181897257763_6362497359412492820_n.jpg

Rudenį svarbu nepamiršti, kaip tinkamai sutvarkyti žaliąsias atliekas. Jas galima mesti į žaliųjų atliekų konteinerius, kompostuoti arba pristatyti į žaliųjų atliekų surinkimo aikšteles, o deginti galima tik laikantis aplinkosaugos reikalavimų.

Į kompostavimo dėžes galima dėti visas individualioje namų valdoje susidarančias negyvūninės kilmės maistines atliekas ir didžiąją dalį žaliųjų atliekų. Tarp jų ir vaisių, daržovių likučius, piktžoles, žolę, nužydėjusias gėles, smulkias šakas, nukritusius lapus. Nerekomenduojama kompostuoti ąžuolo ir graikinio riešutmedžio lapų, nes jie labai lėtai yra. Kompostuoti galima ir kitas biologiškai skaidžias namuose susidarančias atliekas – kiaušinių lukštus, arbatos pakelius, kavos, arbatos tirščius, popierių, kartoną, medieną, pjuvenas, natūralius audinius. Tačiau kompostas bus kokybiškas, tik jei šios atliekos bus be priemaišų: plastmasės gabaliukų, stiklo šukių ir kt. Jose taip pat neturi būti pavojingųjų medžiagų, pavyzdžiui, dervų, tepalų. Į kompostavimo dėžes negalima dėti mėsos, žuvies, riebalų, kaulų, skerdienos atliekų, pieno produktų, šunų bei kačių ekskrementų, sauskelnių, laikraščių, žurnalų, kritusių gyvūnų. Pagamintą kompostą galima naudoti tik savo reikmėms, pavyzdžiui, mėgėjų daržininkystėje, gėlininkystėje ar kambariniams augalams auginti.
 
Jei nėra galimybės kompostuoti, žaliąsias atliekas galima pristatyti į žaliųjų atliekų surinkimo aikšteles. Žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelėse yra priimamos šios bioskaidžios atliekos: želdynų karpymo atliekos, nukritę lapai, nupjauta žolė, gėlės, piktžolės, vaisių, daržovių atliekos, medžio žievė, pjuvenos, drožlės, skiedros, smulkios medžių, krūmų genėjimo šakos. Šiuo metu Lietuvoje veikia 53 žaliųjų atliekų surinkimo (priėmimo) aikštelės. Jų adresus ir kontaktus galima rasti čia. Prieš vežant atliekas į aikšteles rekomenduojama susisiekti su aikštelės darbuotojais.

Pagal Aplinkos apsaugos reikalavimų lauko sąlygomis deginant augalus ar jų dalis taisykles nukritusius lapus, sausą žolę, nendres, šiaudus, laukininkystės, daržininkystės, augalinės kilmės liekanas lauko sąlygomis leidžiama deginti tada, kai nėra galimybių jų kompostuoti (arba kai kompostuojant gali išplisti augalų kenkėjai) ar kitaip panaudoti. Deginti jas galima ne arčiau kaip 30 metrų nuo statinių ir tik surinktas į krūvas. Be to, deginimas turi būti nuolat stebimas, o baigus smilkstančią ugniavietę privaloma užgesinti užpilant vandeniu ar smėliu. Draudžiama surinktus augalus, jų dalis ar krūvas deginti miestuose ir miesteliuose, išskyrus laužų kūrenimui nustatytose vietose. Plačiau apie tai, kaip reikėtų deginti nukritusius lapus nepažeidžiant aplinkosaugos reikalavimų, Aplinkos apsaugos departamento svetainėje.