Pavojingų cheminių medžiagų pakeitimas

Pavojingų cheminių medžiagų pakeitimas

Pavojingų cheminių medžiagų pakeitimas – cheminių medžiagų, kurios kelia pavojų žmonių sveikatai ir aplinkai, pakeitimas saugesnėmis alternatyviomis medžiagomis.

Pavojingų cheminių medžiagų pakeitimas reikalingas, jei šios medžiagos naudojamos įmonių veikloje ar yra gaminių sudėtyje ir teršia aplinką bei yra pavojingos sveikatai, t.y. jei medžiagos yra kancerogeninės, mutageninės ir toksiškos reprodukcijai, patvarios aplinkoje, bioakumuliacinės ir toksiškos, ardo endokrininę sistemą, jautrina kvėpavimo takus ir t.t. Taip pat pakeitimas reikalingas tais atvejais, kai cheminės medžiagos tiekimas rinkai ir naudojimas dėl neigiamo poveikio žmonių sveikatai ir aplinkai apribojamas teisės aktuose, arba kai įmonės siekia gauti produkto ekologinį ženklinimą.

 

Kokia nauda iš pavojingų cheminių medžiagų pakeitimo?

  • Mažesnės finansinės išlaidos pavojingų atliekų tvarkymui.
  • Supaprastėję darbo saugos reikalavimai.
  • Teigiamas gaminio įvaizdis. Rinkoje jį galima pateikti kaip saugų vartotojų sveikatai ir draugišką aplinkai.
  • Teisinių reikalavimų, kurie bus arba gali būti pritaikyti ateityje, atitikimas.
  • Pakeitimas gali nulemti inovacijas ir resursų naudojimo efektyvumą.

 

Pakeitimas yra laipsniškas procesas. Šis procesas gali būti atliekamas įvairiais būdais, priklausomai nuo pačios pavojingos cheminės medžiagos. Medžiagą galimą pakeisti į mažiau pavojingą, bet turinčią tas pačias technines savybes. Jei medžiagos savybės skiriasi, o geresnių alternatyvų nėra, gali tekti pakeisti produkto gamybos procesą ir patį produktą.

Paveikslėlis, kuriame yra kaukolė

Automatiškai sugeneruotas aprašymasPaveikslėlis, kuriame yra Kelio ženklas, simbolis, tekstas

Automatiškai sugeneruotas aprašymasPaveikslėlis, kuriame yra Kelio ženklas, ženklas

Automatiškai sugeneruotas aprašymasPaveikslėlis, kuriame yra simbolis, Grafika, dizainas, ženklas

Automatiškai sugeneruotas aprašymasPaveikslėlis, kuriame yra Kelio ženklas, ženklas

Automatiškai sugeneruotas aprašymas

 

Norint įvertinti visus galimus pakeitimo aspektus, rekomenduojama atlikti šiuos veiksmus:

  1. Cheminės medžiagos naudojimo keliamų pavojų ir rizikos nustatymas.Pasitikrinkite, ar dabartinis cheminės medžiagos naudojimo būdas ar gamybos procesas yra pavojingas. Ar šios medžiagos laikymas, naudojimas ar sunaikinimas kelia didelę riziką?
  2. Galimų alternatyvų, įskaitant proceso ir produktų pakeitimus arba organizacines priemones, nustatymas.Bendraukite su savo tiekėjais, klientais, konsultuokitės su cheminių medžiagų specialistais – ieškokite informacijos iš įvairių šaltinių (moksliniuose žurnaluose, techninėje literatūroje, jau atliktų pakeitimų aprašymuose).
  3. Galimų alternatyvų įvertinimas ir palyginimas, t. y. rizikos, kylančios naudojant alternatyvą, nustatymas, praktinio tvarkymo ir naudojimo iššūkiai, perspektyviausių variantų pasirinkimas.Peržvelkite galimų alternatyvų toksikologinius, ekotoksikologinius duomenis, patikrinkite, ar šioms medžiagoms taikomi teisiniai apribojimai ir ar nėra apribojimų įsigaliosiančių ateityje. Visa tai reikalinga tam, kad jūsų pasirinktos alternatyvos ateityje nebūtų pripažintos pavojingomis ir jų nereikėtų vėl pakeisti. O jeigu išsirinkote mažiau pavojingas chemines medžiagas, nei dabar naudojamos, ir tenkinančias jūsų poreikius, įvertinkite pakeitimą ekonominiu, socialiniu, energijos sąnaudų, susidarančių atliekų, rūšiavimo požiūriais bei atsižvelkite į savo klientų poreikius.
  4. Alternatyvos bandymas ir įvertinimas. Pasirinkę tinkamą alternatyvą atlikite bandomąjį testą. Kokios alternatyvos eksploatacinės savybės, ar reikalingi organizaciniai pakitimai? Taip pat įvertinkite poveikį aplinkai ir žmogaus sveikatai bei energijos sąnaudas.
  5. Pakeitimo įgyvendinimas.

 

Daugiau informacijos apie pavojingas chemines medžiagas, jų savybes, ženklinimą bei galimas alternatyvas galite rasti šiose duomenų bazėse:

Informacija apie chemines medžiagas:

 

Informacija apie alternatyvas:

Kai kurie cheminių medžiagų pakeitimo atvejai gali įmonei kainuoti brangiai, todėl įmonėms yra suteikiama įvairių ES programų finansavimo galimybė.

Finansavimo šaltiniai

 

Atnaujinimo data: 2024-11-21