Mokslinių tyrimų laivas katamaranas „Vėjūnas“ pastatytas 2012 metų pradžioje Estijos Nasvos laivų statykloje. Modernus, 24 m ilgio, mažos grimzlės laivas gali vykdyti plataus profilio mokslinius-tiriamuosius darbus ir Baltijos jūroje, ir Kuršių mariose. 

„Vėjūnas“ aprūpintas naujausia tyrimų įranga (CTD zondas, srovių matuoklis ADCP, integruota mėginių paėmimo sistema, Van-Veen tipo gruntotraukis, gravitacinis dugno nuosėdų vamzdis, šoninės apžvalgos sonaras, echolotas, povandeninis valdomas robotas), kuri yra būtina atliekant valstybinį Kuršių marių ir Baltijos jūros monitoringą. Ant denio yra įrengtos dvi gervės, kuriomis gali būti nuleidžiami matavimo prietaisai. Laive taip pat yra naudojamas hidraulinis kranas, kurio pagalba yra nuleidžiami Van-Veen tipo gruntotraukis ir gravitacinis dugno nuosėdų vamzdis.

Stacionarus CTD zondas yra skirtas vandens druskingumui, temperatūrai, deguoniui, pH, chlorofilui a, garso greičiui matuoti in situ skirtinguose vandens horizontuose. Laive esantis ADCP srovių matuoklis reikalingas tiksliam tėkmės greičiui ir krypčiai nustatyti. Fitoplanktono tyrimams atlikti naudojama integruota mėginių paėmimo sistema, kuri automatiškai paima vandenį iš skirtingų vandens horizontų. Van-Veen tipo gruntotraukis naudojamas paviršinių dugno nuosėdų sluoksnio ir bentoso mėginių paėmimui, tuo tarpu gilesnių dugno nuosėdų sluoksnių išgavimui yra naudojamas gravitacinis dugno nuosėdų vamzdis. Laive taip pat yra sumontuotas vienspindulinis echolotas, skirtas gylio matavimams, o dugno struktūros atvaizdavimui ir objektų aptikimui naudojamas šoninės apžvalgos sonaras. Vykdant laivo statymo projektą, kartu su laivu gautas povandeninis valdomas robotas RB Mini „MIRAGE“, kuriame yra integruota aukštos raiškos (Full-HD) vaizdo kamera. Robotas naudojamas Kuršių marių ir Baltijos jūros dugno paviršiui filmuoti. Šis įrenginys skirtas darbui iki 300 m gylio.

Laive yra įrengtos hidrologijos, chemijos-biologijos laboratorijos. Hidrologijos laboratorijoje sumontuota kompiuterinė technika, į kurią sueina duomenys iš CTD, ADCP, echoloto, meteorologinės stoties bei šoninio skanavimo sonaro. Chemijos-biologijos laboratorijoje įmontuota traukos spinta, šaldytuvai ir šaldikliai mėginių laikymui ekspedicijų metu. Kaip ir hidrologijos laboratorijoje, čia taip pat įdiegta kompiuterinė sistema, skirta duomenų suvedimui ir jų perdavimui į krantą internetinio ryšio pagalba. 

Laive „Vėjūnas“ taip pat įdiegta meteorologinė stotelė, kuri matuoja oro temperatūrą, vėjo greitį ir kryptį, atmosferos slėgį, drėgmę bei saulės radiaciją. Visi meteorologiniai duomenys sueina į hidrologinę laboratoriją.

Laivo plaukiojimo autonomiškumas siekia iki 3 dienų, todėl įgulos nariams yra sudarytos tinkamos sąlygos. Čia yra įrengtos 5 patalpos, iš kurių 4 yra skirtos įgulos nariams ir 1 laivo kapitonui. Taip pat yra įrengta virtuvėlė. 

Mokslinio tyrimų laivo „VĖJŪNAS“ techniniai duomenys

  • Pastatymo metai – 2012 m.
  • Vandens talpa – 424 m3
  • Ilgis – 23,90 m
  • Plotis – 8 m
  • Grimzlė  1,30 m
  • Vidutinis greitis – 11 mazgų
  • Laboratorijų skaičius  2
  • Įgulos narių skaičius  5
  • Mokslinė grupė  612
  • Autonomiškumas  3 dienos
  • Darbo rajonas  Baltijos teritorinė jūra, Kuršių marios

Atnaujinimo data: 2024-02-28