POT reglamentas (patvarūs organiniai teršalai)
Patvarieji organiniai teršalai
Patvarieji organiniai teršalai (toliau – POT) – tai organinės medžiagos, kurios išlieka aplinkoje, kaupiasi gyvuose organizmuose ir kelia pavojų mūsų sveikatai ir aplinkai. Jie gali būti pernešami oru, vandeniu arba migruojančioms rūšims kertant tarptautines sienas ir taip pasiekti regionus, kuriuose jie niekada nebuvo gaminami ar naudojami.
POT priskiriamos cheminės medžiagos apima:
- pesticidus (pavyzdžiui, DDT, aldrinas, chlordanas,);
- pramonines chemines medžiagas (pavyzdžiui, polichlorinti bifenilai, kurie buvo plačiai naudojami elektros įrenginiuose, heksachlorbenzenas (HCB) ir kt.);
- šalutinius produktus, kurie atsitiktinai susidarė vykstant pramoniniams procesams, skaidymui arba degimui (pavyzdžiui, dioksinai, furanai, policikliniai aromatiniai angliavandeniliai (PAH) ir kt.).
POT reglamentavimas
Patvarieji organiniai teršalai pasauliniu mastu reglamentuojami pagal Stokholmo konvenciją ir 1979 m. Tolimų tarpvalstybinių oro teršalų pernašų konvencijos Orhuso protokolą (toliau – Protokolas). Šie teisės aktai Europos Sąjungoje įgyvendinami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2019/1021 dėl patvariųjų organinių teršalų (toliau – POT reglamentas).
Stokholmo konvencija ir POT reglamentas įpareigoja Šalis/valstybes nares parengti nacionalinius įgyvendinimo planus, kurie turi apimti priemones, skirtas bendram POT išleidžiamam kiekiui nustatyti, apibūdinti ir kuo labiau sumažinti, siekiant, jei įmanoma, kuo greičiau jį panaikinti (įskaitant priemones POT turinčioms atliekoms tvarkyti). Veiksmų planas taip pat turi aprėpti priemones, skirtas skatinti kurti, o kai įmanoma, reikalauti naudoti pakaitines medžiagas, produktus ir procesus, kad būtų užkirstas kelias susidaryti ir išleisti į aplinką (orą, vandenį, dirvožemį) Stokholmo konvencijos ir POT reglamento atitinkamuose prieduose išvardytas medžiagas.
Lietuvoje, įgyvendinant Stokholmo konvencijos įsipareigojimus ir POT reglamento nuostatas, priimta Patvariųjų organinių teršalų (POT) tvarkymo 2017–2025 metų programa.
POT reglamento tikslas – apsaugoti žmonių sveikatą ir aplinką nuo POT uždraudžiant, kuo greičiau palaipsniui nutraukiant arba apribojant cheminių medžiagų, kurioms taikoma Stokholmo konvencija arba Protokolas, gamybą, tiekimą rinkai ir naudojimą, ir iki minimumo sumažinant tų medžiagų išmetimą, kad, kai įmanoma, jis būtų kuo greičiau panaikintas, ir įtvirtinant nuostatas dėl atliekų, kurias sudaro kuri nors iš tų cheminių medžiagų, kuriose yra kurios nors iš tų cheminių medžiagų arba kurios yra užterštos kuria nors iš tų cheminių medžiagų.
Vadovaujantis POT reglamento 3 straipsniu:
- draudžiama gaminti, tiekti rinkai ir naudoti I priede išvardytas chemines medžiagas – atskiras, esančias mišinių ar gaminių sudėtyje.
- ribojama II priede išvardytų cheminių medžiagų – atskirų, esančių mišinių ar gaminių sudėtyje – gamyba, tiekimas rinkai ir naudojimas
Cheminių medžiagų, kurioms taikomas POT reglamentas, sąrašą rasite paspaudę šią nuorodą.
Duomenų ir informacijos teikimas apie POT atsargas
Pagal POT reglamento 2 straipsnio 13 dalį atsargos:
- cheminės medžiagos,
- mišiniai,
- gaminiai
kuriuos sukaupė turėtojas ir kurias:
- sudaro kuri nors iš POT reglamento I arba II priede išvardytų cheminių medžiagų
- kuriose yra POT reglamento I arba II priede išvardytų cheminių medžiagų.
Didesnių kaip 50 kg atsargų, kurias naudoti leidžiama, turėtojas, kurie tokias atsargas laiko Lietuvos Respublikoje teritorijoje, teikia duomenis ir informaciją Aplinkos apsaugos agentūrai.
POT atsargų turėtojai teikdami duomenis ir informaciją vadovaujasi Lietuvos Respublikos aplinkos ministro įsakymu Nr. D1-462 „Dėl duomenų ir informacijos apie chemines medžiagas, cheminius mišinius ir jų turinčius gaminius teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ III1 skyriumi.
POT atsargų turėtojai praėjusių kalendorinių metų duomenis ir informaciją apie POT atsargas užpildo MsExcel formoje.
Užpildyta forma teikiama kiekvienais metais iki kovo 1 d. elektroniniu paštu [email protected].